Krkonošské kyselo s houbami z kvásku vařila moje babička a i v naší kuchyni má její recept své místo. Vždy se vařilo „od oka“, nicméně snažila jsem vám ingredience rozepsat.
Ingredience pro 4 osoby:
-
- chlebový kvásek asi 100 g
- voda 0,3 až 0,5 l
- kmín, sůl
- houby čerstvé (nakládané)
- zakysaná 14% smetana 250 ml
- mléko polotučné 0,3 l
- 6 vajec
- 4 brambory
- popřípadě ocet, lžíce cukru na dochucení
Postup:
Chlebový kvásek množství asi do dlaně (kupuji v prodejně Mňamka, ale dá se sehnat i u menších pekařů) důkladně rozmíchám v 0,3 litru studené vody a přidám lžičku kmínu. Hrnec s kváskem pomalu přivedu k varu za stálého míchání, nechám chilli provařit. Kvásek je třeba hlídat, protože se rychle připaluje.
Oloupu a nakrájím na menší kousky 4 brambory 🥔 a uvařím je ve vodě do měkka. Po uvaření sliji vodu z brambor ke kvásku, provařím.
Pokud mám čerstvé houby, očistím, nakrájím na větší kousky a dám zvlášť povařit do osolené a okmínované vody. Nakládané houby není potřeba povařit.
Mezi tím si oloupu a na malé kostičky nakrájím 1 velkou cibuli 🧅. Na pánev dám rozehřát 2 lžíce másla a cibuli na něm lehce osmahnu, nechám jen zesklovatět. Na cibuli přidám 6 rozklepnutých vajec 🥚, osolím je a umíchám je hodně do „sucha“.
Do hrnce s provařeným kváskem a vodou z brambor pomalu vmíchám kelímek zakysané smetany a nechám v omáčce prohřát. Takto máme připravenou omáčku bez přísad.
Do připravené omáčky přidám umíchaná vejce 🥚, scezené uvařené houby 🍄 nebo houby nakládané. V případě potřeby přiliji naliji hrnek teplého mléka. Pokud je třeba dochutit, a to většinou při použití čerstvých hub, přidám asi 1 lžíci cukru a asi 1 lžící převařeného octa. Ocet vždycky dávám do omáčky až po provaření mléka a vždy teplý, nesmí být horký ani studený, aby se omáčka nesrazila. Pokud použijete nakládané houby, můžete dochutit pomocí nálevu.
Do hlubokého talíře nandám uvařené brambory a přelévám kyselem, ozdobím petrželkou.