Desatero ve výživě dětí

Desatero ve výživě dětí. Výživa dětí je velmi důležitá pro jejich vývoj a růst. Nemůžeme se řídit poučkou, že dítě dostane pouze polovoční, menší porci než běžný dospělý. Dítě má totiž mnohem jiné potřeby pro doplnění živin než tělo dospěláka.

A které hlavní zásady to jsou?

1. PESTRÁ A ROZMANITÁ STRAVA

Dopřejte dětem pestrou a rozmanitou stravu, do jídelníčku přidejte denně ovoce a zeleninu 🥕 (vařená je lépe stravitelná, aktivně podstrčte „pod nos“, nechte malou misku na stole, ať ji vidí. Mléčné výrobky 🥛(jogurt neochucený, kefír, mléko, tvaroh) vybírejte neochucené. Raději jim přidejte ovoce, lžičku medu 🍯. Nevynechávejte ryby 🐟, vyzkoušejte je ve formě pomazánky nebo zapečené. Ve smažených rybích prstech moc masa nenajdete, není to úplně vhodná úprava. Drůbež střídejte, vyzkoušejte krůtu 🦃. Vejce patří mezi hodnotné potraviny, připravte omeletu 🍳, do které můžete schovat sýr, šunku, drobnou zeleninu. Maso 🥩je pro děti velmi důležité, určitě zařaďte hovězí. Potraviny střídejte.

 

2. KONEC PŘEJÍDÁNÍ

Nenechte děti se přejídat (nemusí sníst vše, co mají na talíři🥣, někdy stačí ochutnat), ale ani hladovět. Pozor na zobání mezi jídly. Jíst by měly pravidelně 5 až 6x denně; velikost porce přizpůsobte jejich růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě🏃. U sportujících dětí nezapomínejte na přísun bílkovin🥩. Důležité jsou snídaně, ráno se posaďte ke stolu s nimi, naučte je zvyku. Školní svačinky 🥪připravujte doma společně, nekupujte po cestě.

 

3. PRAVIDELNĚ KVALITNÍ ZDROJE BÍLKOVIN

Dodávejte dětem pravidelně kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží🐥 a rybí maso🐟, luštěniny, tvaroh, zakysané výrobky, vejce🥚). Omezte salámy a párky, ty nejsou zdrojem kvalitních bílkovin a do jídelníčku dětí je zařazujte zcela výjimečně. Jsou plné koření, soli a nevhodného tuku. Luštěninám je učte už od brzkého věku, připravte mixované polévky z červené čočky, hrachu, zkuste luštěninové saláty se sýrem a zeleninou).

 

4. MLÉČNÉ VÝROBKY

Dětem podávejte mléčné výrobky🥛, přednostně plnotučné a zakysané (pomazánky z tvarohu, kefír, jogurty nejlépe bílé bez příchutě – tvaroh přidávejte, kam se dát, je pro děti velmi vhodný), vyhněte se taveným sýrům a plísňovým, protože jsou plné soli🧂. Tvrdé sýry 🧀 strouhejte na chléb🍞, jsou sice vysokým zdrojem vápníku, ale také soli. Upřednostňujte čerstvé sýry (žervé, Lučina, tvarohové, kozí i ovčí).

 

5. ROSTLINNÉ OLEJE A ŽIVOČIŠNÉ TUKY

Preferujte kvalitní rostlinné oleje před živočišnými tuky (na vaření je olej řepkový, slunečnicový, na studenou kuchyni olivový, dýňový, lněný), větším dětem postupně zařazujte semínka, ořechy🌰. Vyhněte se ztuženým tukům, zvláště ve formě náplní, polev na sušenkách. Tam je totiž tuků velmi mnoho, taková čokoládová poleva nebo poleva na donutu obsahuje nezdravý tuk a barvivo. Důležitý je především zdroj rybího tuku🐟, výbornou volbou jsou mořské ryby🐟 v jídelníčku, nebo doplňte tabletkami Omega 3).

 

6. STŘÍDMOST V KONZUMACI CUKRU, SLADKOSTÍ A SLAZENÝCH NÁPOJŮ

Učte děti střídmosti v konzumaci cukru, sladkostí 🧁a slazených nápojů, kde je množství cukru vysoké. Cukry by děti měly přijímat hlavně z ovoce 🫐🥕zeleniny. Pozor na džusy, limonády, kolové nápoje, sušenky „plná mléka a energie“. Nadměrné množství cukru zatěžuje organismus, vede k nadváze, srdečním problémům, únavě, akné, snížené imunitě. Děti učte na méně sladkou chuť. Sladkému 🍫se v jídelníčku dětí jistě nevyhnete, ovšem je potřeba hlídat množství.

 

7. OMEZTE SOLENÉ POTRAVINY

Nesolte příliš, sůl 🧂a solené potraviny dětem nabízejte jen výjimečně, slánku nedávejte na stůl, jídlo zbytečně nesolte, vyvarujte se častému nákupu polotovarů, které bývají často přesolené. Sůl🧂 se přidává i do cereálií, pečiva. I uzeniny s označením „dětské“ 👶 mají pouze lehce snížené množství soli. Sůl vede k vysokému krevnímu tlaku, problémům s ledvinami.

 

8. SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM

Naučte děti správnému pitnému režimu, ke každému jídlu zařazujte sklenici vody 🚰 nebo čaje. Připravujte domácí limonády, nápoje, ochucené čaje bylinkami, ovocem 🍓. Pozor na ochucené minerálky, také obsahují velké množství cukru. Dětem sklenici vody často předkládejte, samy zapomínají pít.

 

9. UČTE DĚTI ZDRAVÉMU ZPŮSOBU ŽIVOTA

Učte děti zdravému způsobu života svým vlastním příkladem a aktivně se zajímejte o to, co jedí mimo domov. Určitě si nějakou mlsku koupí, to je v pořádku, ale často si ji koupí místo kvalitní a doma připravené svačiny. Veďte ho k běžnému pohybu🏃, nemusí se jednat o sportovní kroužek, můžete jít pěšky do školy🎒, do obchodu, po schodech, se psem. Buďte vzorem. Jezte s nimi, stolujte společně alespoň jednou denně. Společně jezte u jednoho stolu, ne u televize.

 

10. ZDRAVÝ RŮST A VÝVOJ DĚTSKÉHO MOZKU

Uvědomte si, že dítě není malý dospělý, ale že potřebuje kvalitní živiny pro růst těla, vývoj mozku🧠 a energii. I lehká nadváha v dětském věku vede ke zdravotním problémům v dospělosti.

 

Nevíte, co jim připravit k svačině? Receptář Sladké svačinky pro děti s omalovánkou je plný inspirativních receptů. Více o receptáři ZDE.

 

Receptář Sladké svačinky pro děti s omalovánkou

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

 

Zpět na blog


radkadrobna

Výživový poradce. Poradce pro výživu.